Skąd się bierze lód łuskowy?
Lód powszechnie wykorzystywany jest w różnych branżach czy nawet w życiu prywatnym. Dzięki niemu można przechowywać żywność lub ochładzać napoje w upalne dni. Lód może przybierać różne formy. Czym jest więc lód łuskowy i skąd się bierze?
Lód łuskowy – krótka charakterystyka
Jest to najzimniejsza forma lodu o zawartości wody 2%. Lód łuskowy jest bardzo twardy i suchy, całkowicie pozbawiony wilgoci. Ma kształt nieregularnych kawałków, które mogą mieć różne grubości – od 0,9 mm do 1,2 mm. Duża powierzchnia łuski zapewnia szybkie chłodzenie. Ta forma lodu może mieć temperaturę od -7 st. Celsjusza do -12 st. Celsjusza. Lód łuskowy po przemrożeniu nie ulega zbryleniu, dzięki czemu można go magazynować w chłodni czy pakować w worki.
Skąd się bierze lód łuskowy?
Do produkowania lodu łuskowego służą specjalne maszyny, które nazywa się wytwornicami lub łuskarkami. Są to urządzenia wykonywane ze stali nierdzewnej, w których wszystkie materiały dopuszczone są do kontaktu z żywnością. Jest to bardzo ważna cecha, która wraz z wszelkimi atestami higieny i bezpieczeństwa pozwalają na wykorzystywanie wytwornic m.in. w branżach gastronomicznych.
Łuskarki to maszyny pobierające wodę z zewnątrz i zmieniające ją w dany typ lodu wewnątrz. Dzięki nim możliwa jest natychmiastowa produkcja lodu łuskowego, zaraz po uruchomieniu maszyny. Woda dolotowa zamarza na chromowanej gładkiej ściance wewnętrznej cylindra. Frez poruszając się z niewielką prędkością obrotów na minutę kruszy uformowaną warstwę lodu, która spada do specjalnego pojemnika. Z niego wyciągamy już gotowy lód łuskowy.
Zastosowanie lodu łuskowego
Lód łuskowy jest wszechstronny. Jego topnienie jest bardzo powolne, dlatego doskonale nadaje się do przechowywania żywności. Z lodem łuskowym możemy się spotkać np. w sklepach spożywczych, które eksponują sprzedawane ryby czy owoce morza trzymając je właśnie w nim. Doskonale nadaje się on także do przechowywania mięsa w ubojniach. Ze względu na niską temperaturę i wolne topnienie wykorzystywany jest również w transporcie żywności.
Czasem lód łuskowy wykorzystywany jest w procesach przemysłowych oraz w optymalizacji temperatury ciast.
Wróć