Zasady działania wytwornic lodu
Wytwornice lodu są powszechnie wykorzystywane przez firmy działające w przemyśle hotelarskim i spożywczym. Wspomniane sprzęty usprawniają funkcjonowanie zakładów mięsnych, ubojni, zakładów rybnych czy piekarni, gdzie kruszony lód służy do schładzania ciasta. Urządzenia te pozwalają także na bezpieczny przewóz produktów spożywczych.
Znaczenie wytwornic lodu w szeroko rozumianej branży przemysłowej jest nie do przecenienia. Rozumiejąc istotną rolę, jaką pełnią, oferujemy naszym klientom najwyższej klasy sprzęty włoskiej firmy ICE-TEK. Proponowane przez nią rozwiązania są nie tylko niezwykle trwałe, ale również energooszczędne i ekologiczne, czyli skrojone na potrzeby dzisiejszych czasów. Pojawia się pytanie, na jakich zasadach działają przemysłowe wytwornice lodu. Odpowiadamy na nie w dalszej części wpisu.
Jak działają wytwornice lodu?
Lód stanowi powszechnie stosowany materiał chłodniczy, dlatego w przeznaczone do jego produkcji sprzęty inwestują przedsiębiorstwa związane z gastronomią czy logistyką. Przemysłowe wytwornice lodu, do których zalicza się łuskarki, grudkarki, kostkarki, pozwalają, jak wskazują ich nazwy, uzyskać lód w różnych postaciach. Zasady funkcjonowania wspomnianych urządzeń są proste i przejrzyste:
- woda ze zbiornika zostaje doprowadzona do cylindra, gdzie poddana działaniu wybranego czynnika chłodzącego ulega zamrożeniu,
jej zamarznięcie następuje na wewnętrznych ściankach cylindra w odpowiedniej temperaturze,
- następnie lód zostaje zeskrobany za pośrednictwem obracającego się ślimaka, a potem wypchnięty do górnej części cylindra, gdzie ma miejsce jego prasowanie, ponowne mrożenie i kruszenie, dzięki czemu od razu może zostać schłodzona kolejna porcja wody,
- w przypadku kostkarek woda zostaje doprowadzona do specjalnych foremek, zamrożona, podgrzana – jedynie do tego stopnia, aby mogła zostać, oczywiście w niezmienionej postaci, wypchnięta do wbudowanego zbiornika.
Warto zaznaczyć, że do produkcji wszystkich oferowanych przez nas wytwornic lodu stosuje się wyłącznie materiały dopuszczone do kontaktu z żywnością. Ponadto sprzęty te powstają przy użyciu zaawansowanych technologii dających gwarancję długiego i bezpiecznego użytkowania.
Wróć